Głosuj

Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza w Wapnie

Śnieżka budzi Wapno kolorowo i sportowo!

Opis

Wapno to wieś o prawach gminy wiejskiej w powiecie wągrowieckim, w północno-wschodniej Wielkopolsce. Szkoła Podstawowa mieści się w budynku, który został wybudowany w 1933 roku, przy dużym wsparciu działającej tu Kopalni Soli. Po II Wojnie Światowej Szkoła kontynuowała swą działalność, a w latach 70-tych poprzedniego stulecia pobierało tu naukę nawet 880 uczniów. Ponadto przez pewien okres mieściło się tu również Przedszkole a nawet Liceum Ogólnokształcące dla Pracujących. W 1972 roku Szkoła Podstawowa otrzymała imię Adama Mickiewicza, a w 1989 roku sztandar.
Rozwój szkoły, tak jak Wapna i całej Gminy, przerwała katastrofa górnicza z sierpnia 1977 roku, kiedy to wody podziemne zalały część kopalni, a wiele budynków mieszkalnych zapadła się lub została zniszczona. Blisko połowa mieszkańców została przesiedlona a największy zakład produkcyjny w Wapnie i najbliższej okolicy, Kopalnia Soli im. Tadeusza Kościuszki w Wapnie, praktycznie przestał istnieć. Firma powstała na bazie budynków pokopalnianych, to zaledwie znikoma część działalności byłej kopalni.
Mimo trudności szkoła działa i pracuje nadal, aktualnie w ramach Zespołu Szkół w Wapnie, gdzie naukę pobiera 186 uczniów, oraz 89 w Gimnazjum i jest jedyną szkoła w Gminie. W 2013 roku wielkim wysiłkiem samorządu, przy udziale środków z Unii Europejskiej przy Zespole powstała piękna hala sportowa.
Z naszą szkołą oraz gminą Wapno związanych jest wiele mniej lub bardziej znanych osobistości. Najbardziej znana to z pewnością piosenkarka Irena Jarocka. Urodziła się ona w Srebrnej Górze w naszej Gminie i na jej cześć od 2015 roku Szkoła organizuje Powiatowy Przegląd Piosenek Ireny Jarockiej „Ireniada”, który cieszy się dużą popularnością. Następną postacią jest siatkarz Ryszard Sierszchulski, reprezentant Polski z lat 60-tych (grał m. in. z Hubertem Wagnerem). Grał również we Francji, a po zakończeniu kariery również trenował młodzież i drużyny klubowe. We Francji mieszka do dziś. O jeszcze jednej postaci należy wspomnieć. Jest to pilot wojskowy Franciszek Jach. Wsławił się on tym, że tuż po wybuchu Powstania Wielkopolskiego, przejął on samolot bojowy, na którym służył w armii niemieckiej i oddał go do dyspozycji dowództwa Powstania (latał nim nadal). Można powiedzieć, że był to pilot pierwszego polskiego samolotu bojowego po odzyskaniu niepodległości, gdyż dopiero potem zdobyto samoloty na poznańskim lotnisku Ławica.
Jednym z mankamentów naszej szkoły jest brak jakiegokolwiek boiska zewnętrznego. Stare, „asfaltowe” zostało zniszczone podczas budowy hali. Do dyspozycji uczniów jest plac „żużlowo-żwirowy”. Wierzymy, że właśnie to na tym placu powstanie nowe boisko wielofunkcyjne, „kolorowe boisko”.
Aktualności i więcej szczegółów z życia naszej szkoły można zobaczyć na stronie: http://zswapno.blogspot.com

Adres

Plac Mickiewicza 2
62-120 Wapno

woj. Wielkopolskie
Ilość mieszkańców: do 2999 mieszkańców

Lokalizacja

Nazwa

Konkurs fotograficzny

2017-06-20 22:59:27
Sandra
Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza w Wapnie, Wapno
woj. Wielkopolskie
Mój aktywny czas wolny :)